Ideologia i sposób bycia

Na początku muszę zaznaczyć, iż bardzo ciężko jest jasno określić, jaka jest ideologia gotów i jaki jest ich sposób życia, jak wyglądają poglądy, gdyż jest to grupa tak zróżnicowana i niejednorodna, iż można co najwyżej operować albo kolejnymi stereotypami, albo próbować wyłowić pewne cechy wspólne (choć tak naprawdę, jedyną cechą wspólną gotów jest to…że po prostu są Gotami) . Powiem może, jak to wyglądało, gdy gotyk powstawał.

Goth na początku było określeniem stosowanym w przypadku ‘mroczniejszych’ Punków. Byli to dekadenci (dekadent – taki, który uważa, iż społeczność upada z powodu zanikającej moralności) i nihiliści (Nihilista to taki, który odrzuca wszelki sens istnienia i uważa iż ludzka egzystencja nie ma większego znaczenia). Patetyczni romantycy zamiłowani w nocy, cmentarzach i wszystkim co mroczne i tajemnicze. Cechowali się dość sceptycznym podejściem do życia, byli melancholijni, dość często przygnębieni. Byli osobami o nieprzeciętnej inteligencji i błyskotliwym umyśle. Zawsze ekscentrycznie ubrani, ale nie już tak ‘bałaganiarsko’ jak Punki. Często czuli się wyobcowani wśród innych ludzi. Lubili akcentować swój smutek, zainteresowani byli śmiercią, niekiedy mottem stawało się „memento Mori”. Byli wrażliwi.
Może pisanie w czasie przeszłym nie jest do końca właściwe, biorąc pod uwagę, iż wszystko to działo się w latach ’80 a takie osoby spokojnie stąpają po doczesnym świecie. Jednak użyłam tego, gdyż  dzisiejsze pokolenie gotów różni się od tego opisanego (choć oczywiście zdarzają się i takie osoby).
Teraz Gothic jest o wiele bardziej różnorodny i dowolny. Tak naprawdę też ‘każdy może być Gotem’ bez względu na usposobienie, poglądy i sposób bycia. Musi tylko chcieć. oldschoolowi goci czasami z tym walczą, uważając takie osoby za pozerów. Z drugiej strony owi pozerzy często wyśmiewają ten dawny sposób bycia. Dlatego też właśnie nie można jasno określić ideologii Gotów, bo albo musielibyśmy spojrzeć z którejś ze zwaśnionych stron, przez co określimy tylko część, albo należy opisać obie strony, co właśnie uczyniłam. Goci często bywają uzdolnieni artystycznie, bądź mają potrzebę wyrażania siebie na różne sposoby. Najpopularniejsze są wiersze, stylizowane podobnie, jak teksty Rocka i Metalu Gotyckiego, pełne metafor i niezrozumiałych porównań. Niestety, często za pisanie wierszy biorą się osoby nie uzdolnione w tym kierunku, całkowicie pewne swojego ubzduranego talentu, uważające, że muszą pisać wiersze, bo ‘to jest gotyckie’. Dlatego pisanie wierszy kojarzy się wielu osobom z pozerami, niekiedy niesłusznie. Podobnie sprawa się ma z pisaniem opowiadań.  Inną popularną formą ekspresji jest rysunek. Zwykle tematami są piękne, mityczne postaci a inspiracją dzieła Luisa Royo http://fantasy.nietykalni.biz/galerie/albumy.php?start=0&kategoria=23 . ostatnią sztuką, którą warto wymienić, jest fotografia. Wielu gotów wprost uwielbia fotografować i pozować do fotografii (czego osobiście jestem przykładem). Często robią sobie sesje zdjęciowe na cmentarzach, opuszczonych ruinach czy w starych, industrialnych fabrykach. 

Ankietowani :  

,,spotkałem ise z wieloma opisami ideologii gotyckej ale moim zdaniem gotyk pozwala pokazac emocje kryjace w sobie i wykrzyczec swoja unikalnosc przez styl ubioru i fryz” – Marduk

 

,,kiedyś na innym forum spotkałam się z określeniem, że gotyk nie ma ideologii, ale zainteresowania i w dużej mierze się z tym zgadzam; gdybym miała jednak coś wskazać - rozwijanie siebie, swojej osobowości i umysłu, spory nacisk na indywidualizm...” – Anonimowa Ankietowana 

W Internecie, na stronie http://www.sfgoth.com/primer natknęłam się na dość ciekawy podział gotów, który spróbuję po krótce opisać : 

Goth Romantyczny (Romantic Goth):

Jak za pewne nazwa wskazuje, jest to osoba z dużą głębią, bogatą osobowością i romantycznym podejściem do życia. Potrafi wpaść w zachwyt nad wszystkim i wszystko głęboko przeżywa. Uczucie jest dla niego czymś niesamowitym i najwspanialszym, co może sobie wyobrazić. Wśród ‘normalnych ludzi’ raczej nie potrafi się znaleźć. Można by też powiedzieć, iż są artystycznymi duszami i marzycielami. 

Goth Przygnębiony (Mopey Goth):

Przez wielu traktowany jako pozer, przez innych jako kwintesencja gotyku. Nieśmiały, zamknięty w sobie, troszeczkę przypomina romantyka. Czuje się odrzucony przez innych ludzi, ale nie zabiega o to, by z powrotem przyjęto do społeczeństwa. W przeciwieństwie do klasycznego pozera nie próbuje zwrócić na siebie uwagi innych poprzez demonstrowanie swojego cierpienia.

 

Goth Wesoły (Perky Goth):

Wykazuje zachowanie raczej nietypowe dla stereotypowego gotha. Jest wesoły, towarzyski,  lubi ‘śmieszniej’ się ubierać. Przyciągają do siebie ludzi i zwykle są bardzo rozpoznawalni i znani.

 

Raver Goth:

Autor strony podaje długi opis, który tak naprawdę dotyczy Cyber Gotha, którego to ja opisuję w temacie „Wygląd”

 

Goth – Wampir (Vampyre Goth):

Ktoś pomiędzy romantycznym a przygnębionym, głęboko zainteresowany wampiryzmem (często również praktykujący) oraz motywem wampira i niekiedy wilkołaka w kulturze.

 

Goth – Poganin (Pagan Goth):

Wiąże się to z kultami pogańskimi, najczęściej Słowiańskimi i Germańskimi. Tacy goci lubią opisany dalej etniczny styl ubioru i zgłębiają przedchrześcijańską historię oraz kulturę Europy.  

Oczywiście ten podział nie jest sztywny, zaś goth zapytany o to, do którego rodzaju należy zwykle zdenerwuje się i powie stanowcze „nie wiem, jestem sobą”. Mimo to, jednak, zauważyłam, szczególnie na zagranicznych forach internetowych, że dość często używane są te podziały. Jak już wspomniałam : dzisiaj Gotem może być każdy, kto tylko tego chce. Zwykle, by nie być nazywanym pozerem trzeba mieć raczej pojęcie na temat muzyki, a nie wyznawać ideologię której…przecież nie ma. Żeby być Gotem, należy po prostu… czuć ten klimat.


 

DALEJ


(c) copyright Aquila Ardens (Aleksandra Kilczewska) 2007
wszystkie prawa zastrzeżone. zawartość strony jest własnością intelektualną autorki. Kopiowanie treści oraz grafiki ZABRONIONE
(w celu ewentualnego wykorzystania fragmentów tej strony nakazuje się uprzedni kontakt phoenixfire@wp.pl)

Strona główna

Księga Gości

Artykuły:

Wstęp

Historia

Muzyka

Stereotypy

Ideologia i sposób bycia

Goci a fantastyka

Goci a fetyszyzm i BDSM

Wygląd

Goci a inne subkultury

Gothic w Polsce

Gothic na zachodzie

podsumowanie

dodatkowe artykuły

bibliografia/polecane strony

o autorce